Daň z přidané hodnoty (DPH)
Daň z přidané hodnoty se platí při nákupu zboží či služeb, pokud je dodavatel plátcem této daně. Odvádí daň z rozdílu ceny mezi vstupy a výstupy, tedy z toho, kolik k původní hodnotě přidá. To je princip DPH. Tato daň z přidané hodnoty tvoří jednu z nejdůležitějších daní státního rozpočtu. Ve skutečnosti se to děje tak, že subjekt platí dodavatelům cenu včetně této daně a při prodeji dál dostává zaplaceno za zboží včetně této daně. Do státního rozpočtu pak odvede rozdíl mezi obdrženou a zaplacenou daní. Během tohoto procesu přidal zboží určitou hodnotu, a z té pak odvede daň.
Problematika DPH je poměrně složitá
U problematiky daně z přidané hodnoty je důležité osvojit si některé pojmy, s nimiž pracuje zákon o DPH, například o režimu přenesení daňové povinnosti neboli reverse charge. Ten znamená, že povinnost přiznat a zaplatit daň na výstupu je přenesena na příjemce plnění. Týká se to jen některých typů činností, například při dodání zlata či při poskytnutí stavebních nebo montážních prací.
Dalšími důležitými pojmy jsou například osoba registrovaná, povinná či identifikovaná osoba. Problematika DPH řeší například krácení nároku na odpočet, vypořádání nároku na odpočet, otázky ručení příjemce zdanitelného plnění za nezaplacenou daň a zabývá se i identifikací nespolehlivého plátce.
Povinnosti v oblasti DPH
Plátci daně z přidané hodnoty jsou povinni podávat přiznání, kontrolní a souhrnné hlášení výhradně elektronicky. Totéž platí pro registraci nebo oznamování změn v registračních údajích. Standardní sazba DPH činí 21 %, zatímco snížená sazba je 12 %. Do kategorie zboží a služeb, na něž se vztahuje snížená sazba, patří například potraviny, pozemní hromadná doprava osob a jejich zavazadel, časopisy, noviny nebo stavební práce spojené s bydlením.