Daň z příjmu fyzických osob
Daň z příjmu fyzických osob je přímou daní a týká se všech fyzických osob, které mají na území ČR bydliště nebo se zde obvykle zdržují, což znamená, že zde pobývají alespoň 183 dnů v kalendářním roce. Pak musí platit daně z příjmů ze zdrojů v ČR i ze zdrojů v zahraničí. Předmětem daně z příjmu fyzických osob jsou příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky. To jsou například příjmy z pracovněprávního poměru, příjmy za práci členů družstev. Dále jsou to příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, příjmy z kapitálového majetku, pronájmu či ostatní příjmy.
Je důležité například vědět, kdy uplatnit slevu na dani
Výpočet daně se týká zdaňovacího období, což je pro daň z příjmu fyzických osob kalendářní rok. Správcem daně je obvykle místně příslušný finanční úřad. Pro správné vyplnění daňového přiznání je nutné znát pojmy jako je daňový rezident, správně určit nezdanitelnou část základu daně, využít odčitatelné položky, uplatnit slevu na dani, daňové zvýhodnění a vědět, co je osvobozeno od daně. To jsou například příjmy z příležitostného pronájmu movitých věci. Někdy díky slevám nejenže žádnou daň nezaplatíte, ale získáte od státu něco navíc. To je tzv. daňový bonus. Ten však může vzniknout pouze na základě uplatnění daňového zvýhodnění na děti.
Některé daňové limity
Od daně jsou osvobozeny příjmy z důchodů a penzí, pokud v daném zdaňovacím období nepřesáhnou 36násobek minimální mzdy. Příjmy ze závislé činnosti u dohod o provedení práce, které podléhají srážkové dani, jsou omezeny částkou ve výši 25 % průměrné hrubé mzdy; z příjmů do tohoto limitu se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Limit pro příjmy podle autorského zákona, které jsou také zdaněny srážkovou daní, zůstává na 10 000 korun měsíčně. Daň se neplatí u ostatních příležitostných příjmů do výše 50 000 korun ročně. Pro poplatníka je klíčové správně stanovit nezdanitelnou část základu daně, využít odčitatelné položky a uplatnit slevy na dani a daňové zvýhodnění.